Uwaga! Zajęcia dydaktyczne na uczelniach zawieszone od 12 do 25 marca

Uwaga! Zajęcia dydaktyczne na uczelniach zawieszone od 12 do 25 marca

Zdecydowałem o zawieszeniu zajęć dydaktycznych na uczelniach w terminie od 12 marca do 25 marca – poinformował w środę wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin brał udział w środę w konferencji prasowej w KPRM poświęconej sytuacji w kraju związanej z koronawirusem. Uczestniczyli w niej również m.in. premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

“Podjąłem decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych na uczelniach w terminie od 12 marca do 25 marca” – powiedział Gowin.

Wicepremier podkreślił, że zawieszenie zajęć dydaktycznych nie oznacza zamknięcia uczelni. “Normalnie powinny funkcjonować administracje uczelni, normalnie powinny być prowadzone badania naukowe. A władze uczelni zobowiązane są do tego, żeby w jak najszerszym zakresie umożliwić studentom odbywanie zajęć online” – wyjaśnił.

W komunikacie zamieszczonym w środę na stronie MNiSW sprecyzowano, że zawieszone zostanie kształcenie na uczelniach nadzorowanych przez MNiSW na studiach I stopnia, II stopnia, jednolitych magisterskich, doktoranckich, a także w szkołach doktorskich oraz zajęcia na kursach i szkoleniach organizowanych w ramach uczelni, studiach podyplomowych lub w innych formach. Podkreślono, że wprowadzone rozporządzenie nie ogranicza możliwości prowadzenia działalności naukowej (w tym także przez doktorantów).

“Aby ograniczyć skutki czasowego zawieszenia zajęć i opóźnień w realizacji programu, rozporządzenie pozwala zastąpić tradycyjne nauczanie zajęciami prowadzonymi zdalnie – nawet jeżeli ten sposób prowadzenia zajęć nie został przewidziany w programie danego kształcenia” – poinformował resort nauki.

Jarosław Gowin dodał na środowej konferencji prasowej, że normalnie powinny przebiegać procedury wyboru nowych władz uczelni. “Nie widzimy potrzeby, żeby zmieniać terminy rekrutacji” – dodał.

“Chcę podkreślić, że analogiczne decyzje w odniesieniu do podległych sobie uczelni podjęli minister zdrowia i minister kultury” – powiedział minister nauki.

“Do tej pory nie stwierdzono żadnego przypadku zarażenia ani wśród studentów, ani wśród pracowników żadnej polskiej uczelni” – zaznaczył minister.

PAP – Nauka w Polsce, Ludwika Tomala, Szymon Zdziebłowski
lt/ szz/ agt/

Leave a comment

Send a Comment