Unikatowe symulatory w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Unikatowe symulatory w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Pierwsze w kraju Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej oficjalnie rozpoczęło działalność w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Uroczyste otwarcie wraz z prezentacją zakupionego w ramach projektu sprzętu odbyło się 21 listopada br. Obecni byli m.in. Małgorzata Zadorożna, p.o. dyrektora Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki Ministerstwa Zdrowia, Adam Sudoł, zastępca dyrektora naczelnego UCK ds. logistyki medycznej, Marta Fijołek, opiekun merytoryczny projektu z Ministerstwa Zdrowia oraz partnerzy z Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego – prof. Cezary Kępka, zastępca dyrektora, prof. Hanna Szwed, kierownik II Kliniki Choroby Wieńcowej i dr Patrycjusz Stokłosa, kierownik Pracowni Echokardiografii w Klinice Wad Nabytych Serca.

– Gdy ja studiowałem i uczyłem się zawodu, takich szkoleń nie było – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed, kardiolog. – Teraz lekarze mogą wszystko przećwiczyć przed kontaktem z pacjentem. To jak nauka latania w symulatorze lotów. Można też przeanalizować zabieg, który się przeprowadziło, aby sprawdzić, czy się go wykonało w sposób optymalny. Tu chodzi nie tylko o kształcenie nowych specjalistów, ale też o podnoszenie kwalifikacji obecnej kadry medycznej oraz utrzymanie zdolności, kwalifikacji i umiejętności.

Pracownie Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej GUMed wyposażone są w sześć fantomów do badań echokardiograficznych nieinwazyjnych, tzw. przezklatkowych oraz mało inwazyjnych, przezprzełykowych oraz jednego fantomu do badań serca i naczyń wieńcowych, wykonywania koronarografii (inwazyjnego badania serca), angioplastyk, czyli mechanicznego poszerzania zwężonych tętnic wieńcowych doprowadzających krew do serca, a nawet wszczepiania zastawek serca bez otwierania klatki piersiowej.

– Fantomy pozwalają nauczyć się właściwie reagować w rozmaitych sytuacjach. Żadna z polskich uczelni medycznych nie kształciła dotąd specjalistów kardiologów za pomocą symulacji – dodaje prof. Marcin Fijałkowski, koordynator Centrum. – Nasze Centrum pozwala przećwiczyć bardzo skomplikowane procedury w warunkach symulacyjnych, zanim przyjdzie lekarzom je realizować w sytuacji realnego zabiegu na sali operacyjnej.

Więcej informacji na stronie gumed.edu.pl

Leave a comment

Send a Comment