UG partnerem w badaniach nad urządzeniem do neurorehabilitacji seniorów

UG partnerem w badaniach nad urządzeniem do neurorehabilitacji seniorów

Urządzenie do samodzielnej neurorehabilitacji seniorów, przedmiot badań, w które zaangażowany jest m.in. Uniwersytet Gdański, powstało w ramach projektu pn. „Opracowanie przenośnego medycznego rozwiązania eeg-biofeedback do treningu funkcji poznawczych w procesie rehabilitacji poudarowej”. Opaska neurologiczna, wyposażona w sensory EEG, spowolnić ma negatywne zmiany intelektualne osób po 65 r.ż.

Uniwersytet Gdański we współpracy z firmą Yot Maps wspiera badania mające na celu poprawę jakości funkcjonowania seniorów. Produktem finalnym projektu Neuroplay, finansowanego w ramach grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jest opaska neurologiczna do treningu funkcji poznawczych seniorów. Pierwszy etap badań klinicznych dobiega powoli końca.

– Trening, który seniorzy będą mogli wykonywać samodzielnie w domu, polega na wykorzystaniu opaski wyposażonej m.in. w sensory EEG, którą zakłada się na głowę, i grze w specjalnie stworzone gry na tablecie lub smartfonie. W czasie treningu dane dotyczące aktywności mózgu zbierane są w czasie rzeczywistym i wpływają na przebieg gry. W ten sposób pacjent na bieżąco otrzymuje informację dotyczącą tego, w jakim stanie się znajduje, czyli np. czy jest wystarczająco skoncentrowany, a w dłuższej perspektywie uczy się osiągać ten stan samodzielnie – wyjaśnia psycholog i pedagog, dr Marcin Welenc z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, konsultant ds. psychologii klinicznej w projekcie.

źródło: ug.edu.pl

Leave a comment

Send a Comment