"Słupska ścieżka dendrologiczna" - przewodnik turystyczny autorstwa dr hab. Zbigniewa Sobisza

"Słupska ścieżka dendrologiczna" - przewodnik turystyczny autorstwa dr hab. Zbigniewa Sobisza

Publikacja wydana przez Fundację Imperio
w ramach projektu “Pomorski Szlak Naukowy” realizowanegow programie “Dialog” Ministra Nauki
i Szkolnictwa Wyższego w latach 2019-2021.

Drodzy Czytelnicy

Słupsk jest miastem na prawach powiatu w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Położony w malowniczej dolinie rzeki Słupi, przyciąga turystów wieloma mniej lub bardziej znanymi atrakcjami. Zarówno mieszkańcy, jak i goście podczas spacerów kierują się do obiektów, które stały się wizytówką miasta. Odwiedzają Muzeum Pomorza Środkowego w Zamku Książąt Pomorskich, Spichlerz Biały, Basztę Czarownic, Ratusz, Młyn Zamkowy oraz zabytkowe kościoły w śródmieściu. Gdy dodamy do tego odrestaurowane kamienice, pomniki, kolorowe murale, zielone parki i osławiony zbiór dzieł Witkacego – jest w czym wybierać. A gdy zechcemy wyjechać poza miasto, liczba atrakcji zaspokoi nawet bardzo wymagających podróżników. Wystarczy wspomnieć wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, jeziora przybrzeżne, leśne zakątki Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, Krainę w Kratę, Dolinę Charlotty czy wybrzeże Bałtyku. Zajrzyjcie do przewodników, opracowań, planów i map, a z pewnością znajdziecie wiele ciekawych miejsc, którym warto poświęcić chwilę uwagi. One odwdzięczą się Wam niezapomnianymi wrażeniami.

Realizowany przez Fundację Imperio projekt pod nazwą Pomorski Szlak Naukowy w ramach Programu Dialog Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie MEiN) oraz współpraca z Zakładem Botaniki i Ochrony Przyrody Akademii Pomorskiej w Słupsku zaowocowały niniejszą publikacją, która otwiera przed mieszkańcami Słupska i turystami nową atrakcję turystyczną o charakterze przyrodniczym. To także materiał dla szkół, studentów oraz pasjonatów miasta i przyrody.

Dzięki zaangażowaniu dr hab. Zbigniewa Sobisza, wykładowcy Akademii Pomorskiej prezentujemy Słupską ścieżkę dendrologiczną. Zapraszamy do poszukiwania wyjątkowych, rzadkich i okazałych drzew, które dla niewprawnego oka mogą zginąć w gąszczu cudownej zieleni, z której także słynie nasze miasto.

Poznajcie świadków historii Słupska. Te drzewa wiele widziały. Jeśli wsłuchacie się w spokojny szum rozłożystych konarów, może opowiedzą Wam ciekawą legendę…

Zespół Fundacji Imperio

dr hab. ZBIGNIEW SOBISZ prof. AP

Kierownik Zakładu Botaniki i Ochrony Przyrody Akademii Pomorskiej w Słupsku. Kurator Herbarium Slupensis SLTC. Autor wielu publikacji poświęconych m.in. zabytkowym parkom dworskim i folwarcznym dorzecza Parsęty i Pomorza Środkowego, roślinom trującym Pomorza, szacie roślinnej biotopów śródpolnych i pól Pobrzeża Koszalińskiego, szacie roślinnej miasta Słupska. W swojej pracy naukowej i dydaktycznej koordynuje projekty wspierające rozwój młodych talentów, współpracuje ze szkołami, jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi. Wykładowca, wychowawca, popularyzator nauki i promotor wiedzy. Pasjonat przyrody  zaprasza mieszkańców Słupska i regionu, a także turystów na wyjątkowy spacer słupską ścieżką dendrologiczną.

Leave a comment

Send a Comment