Redakcja poleca. "Przypadki kryminalne. Poszukiwania zaginionych jako problem interdyscyplinarny."

Redakcja poleca. "Przypadki kryminalne. Poszukiwania zaginionych jako problem interdyscyplinarny."

„Współczesne społeczeństwo wychowane na szybkim dostępie do informacji, programach typu true-crime i serialach z cyklu CSI jest przekonane o tym, że zna realną skalę i poziom przestępczości. Rzeczywistość jednak dość mocno odstaje od filmowego wyobrażenia pracy wymiaru sprawiedliwości i dowodzi, że nie dość, że są zdarzenia kryminalne, które nie znajdują swojego finału w sądzie, to nikt nie wie, że się wydarzyły. To tak zwana ciemna liczba przestępstw, która nie mieści się w oficjalnych statystykach i nie staje się newsem w mainstreamowych środkach przekazu” (z opisu wydawcy).

„Przedłożona do recenzji praca stanowi interesujące, wielowątkowe opracowanie, w którym zaprezentowano istotne zagadnienia z zakresu wykrywania przestępstw znajdujących się poza oficjalnymi statystykami przestępczości” (dr Tomasz Kupiec Kierownik Pracowni Genetyki Sądowej Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie).

„Ciemna liczba przestępstw – czytamy we wstępie, i natychmiast budzi się w nas ciekawość. Wszak przestępstwa, szczególnie te najbardziej drastyczne i okrutne, jak morderstwa i porwania, przywołują na myśl tę najciemniejszą stronę ludzkiej natury. Tu chodzi jednak o statystyki. Znaczna część przestępstw znajduje się bowiem poza oficjalnymi danymi, ponieważ albo nikt ich nie zgłosił organom ścigania (z różnych powodów), albo zostały błędnie zakwalifikowane.

Produkcje kryminalne to jeden z ulubionych gatunków filmowych. Któż nie zna takich bohaterów jak Sherlock Holmes, Poirot, Colombo, czy Ojciec Mateusz. Seriale kryminalne biją rekordy oglądalności. Wątek przestępstwa wielokrotnie stawał się fabułą nawet komedii kryminalnej. Są filmy, w których naszą sympatię zyskuje nawet ten czarny charakter!

W książce nie znajdziemy tej atmosfery. Dowiemy się natomiast, że w poszukiwaniu zaginionych muszą uczestniczyć specjaliści z różnych dziedzin kryminalistyki. Interdyscyplinarny charakter tych działań ujawnia się tu ze szczególną ostrością. Książka zawiera drastyczne opisy, o czym czytelnik jest informowany już na wstępie lektury. Każde przestępstwo wywołuje nasz sprzeciw i oburzenie. Szczególnie, gdy sprawca unika kary i odpowiedzialności. Badanie tego rodzaju przypadków wymaga połączenia wiedzy i doświadczenia z obszaru różnych dziedzin nauki i praktyki.

Wskazując powiązania nauki z codziennym życiem szukamy przykładów, w których najnowsze osiągnięcia i odkrycia, nowe technologie i sprzęt, pozwalają wydobyć na światło dzienne zbrodnie sprzed lat. Archiwum X wciąż zawiera „pełne szuflady” akt nierozwiązanych przypadków. Badania w zakresie kryminalistyki są z tego punktu widzenia niezwykle ważne. Organom ścigania dostarczają nowych narzędzi i usprawniają ich pracę.

Czytelnik znajdzie w publikacji Wydawnictwa Naukowego SILVA RERUM specjalistyczne opracowania z zakresu procesu rozkładu zwłok, nieinwazyjnych metod poszukiwawczych, roli psów i dronów, metodach identyfikacji zwłok czy też informacje o regulacjach prawnych działalności instytucji koronera. Autorzy opisują również analizę psychologiczną odgrywającą ważną rolę w poszukiwaniach zaginionych, przedstawiają aspekty dziennikarstwa śledczego, rolę płetwonurków, i wiele innych zagadnień odkrywających kulisy wybranych przypadków kryminalnych.
——————————–

Wydawnictwo Naukowe SILVA RERUM
Praca pod redakcją Joanny Stojer-Polańskiej
Poznań 2018     

Leave a comment

Send a Comment