Prof. Ryszard Katulski z PG laureatem Nagrody im. ppłk Jana Kowalewskiego

Prof. Ryszard Katulski z PG laureatem Nagrody im. ppłk Jana Kowalewskiego

Profesor Ryszard Katulski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG został lauereatem Nagrody im. Jana Kowalewskiego, ustanowionej w tym roku przez Politechnikę Gdańską i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom z udziałem m.in. dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, prof. Krzysztof Wilde, rektora Politechniki Gdańskiej, Jarosława Sellina, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Hugo Kowalewskiego-Ferreira, wnuka patrona Nagrody, odbyła się 28 września w Muzeum II Wojny Światowej. Wydarzenie uświetnił swoim występem Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod batutą dr. hab. Mariusza Mroza, prof. nadzw. PG.

Gości powitał dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Jan Kowalewski walczył o Polską niepodległość w 1918 roku, w 1920 łamał sowieckie szyfry przyczyniając się do zatrzymania bolszewickiej ofensywy, a w okresie międzywojennym położył fundamenty pod polską szkołę radiotelegrafii. Położył fundamenty pod to, co znamy także z II wojny światowej –  łamanie szyfrów Enigmy – to z czego Polacy na całym świecie dzisiaj słyną. W roku 1939 nadal służył RP, był dyplomatą i oficerem polskiego wywiadu – to polski wielki bohater, który przemawia także w XXI wieku – powiedział dr Karol Nawrocki.

Następnie głos zabrał Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego:

„Dziękuję za inicjatywę przyznawania nagrody im. ppłk Jana Kowalewskiego. To szczytne dzieło zapoczątkowane przez Politechnikę Gdańską i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wiąże się z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Przyświeca Państwu piękny cel – uhonorowanie wybitnych osób z kraju i zagranicy, które swoim działaniem i osiągnięciami nawiązują do postawy podpułkownika. Postawy, której istotę oddaje dewiza „Rozum przed siłą”. Cieszę  się, że tej nagrodzie patronuje wybitny patriota – żołnierz, matematyk i kryptolog Jan Kowalewski. Ten wybitny oficer, bohater wojny polsko-bolszewickiej, wielokrotnie udowodnił jak potężną broń w czynieniu dobra stanowi siła ludzkiego umysłu. Przypomnijmy, ze ppłk Jan Kowalewski prowadził sekcję szyfrową zajmującą się odczytywaniem i przechwytywaniem nieprzyjacielskich depesz. Jego wysiłki znacząco przyczyniły się do polskiego zwycięstwa w bitwie warszawskiej”.

Kolejno głos zabrał Karol Rabenda, który odczytał list Jarosława Gowina, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego:

„Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z pełnym przekonaniem objęło honorowym patronatem pierwszą edycję nagrody imienia ppłk. Jana Kowalewskiego. To dla mnie prawdziwy zaszczyt, tym bardziej, że nagrodę tę otrzymują Ci, którzy podobnie jak patron tego odznaczenia są ludźmi wielkiej idei, wyobraźni i talentu. Są tytanami pracy, a nade wszystko osobami o wielkich sercach i wrażliwości, która pozwala dostrzec potrzeby współczesnego świata”.

Uroczystość swoją obecnością uświetnił Hugo Kowalewski-Ferreira, wnuk patrona Nagrody.

– Hasło tej nagrody – „Rozum przed siłą” – bardzo trafnie opisuje jak mój dziadek walczył przez całe swoje życie o wolność i demokrację. Wolność i demokracja są drogocenne. Dziadek wiedział jak wiele krwi, poświęcenia oraz zdrowia trzeba poświęcić, by odzyskać straconą wolność. Jeżeli będziemy stawiać rozum ponad siłę, to będziemy mogli żyć w lepszym świecie – powiedział Hugo Kowalewski-Ferreira.

Następnie przystąpiono do uroczystości wręczenia Nagrody im. ppłk. Jana Kowalewskiego czwórce laureatów w czterech kategoriach. Każda z nagrodzonych osób otrzymała statuetkę z brązu autorstwa prof. Stanisława Radwańskiego, specjalnie zaprojektowany dyplom oraz nagrodę finansową.

Statuetki nagrodzonym wręczali dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, Jarosław Sellin, sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Hugo Kowalewski-Ferreira, wnuk patrona Nagrody.

Informacje o pozostałych laureatach pod tym linkiem. 

Leave a comment

Send a Comment