Prestiżowe granty ERC będą realizowane w Polsce! Jeden z nich w...

Prestiżowe granty ERC będą realizowane w Polsce! Jeden z nich w...

Dr hab. Michał R. Szymański z Gdańska i dr Rafał Banka z Krakowa to polscy laureaci prestiżowego Starting Grant – Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Znaleźli się oni w gronie ponad 400 nagrodzonych naukowców. 

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) od 2008 roku przyznaje granty na przełomowe badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych. We wtorek podała listę laureatów konkursu ERC Starting Grant. Nagrodzeni w tym konkursie badacze na realizację badań otrzymują maksymalnie po 1,5 mln euro.

W Polsce zrealizowane będą dwa takie granty. Wśród nagrodzonych znaleźli się bowiem dr hab. Michał R. Szymański z Gdańska i dr Rafał Banka z Krakowa.

Badania Szymańskiego, który pracuje w Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego mają pozwolić na zrozumienie fundamentalnych zasad naprawy ludzkiego mitochondrialnego DNA, co w przyszłości może przyczynić się do zrozumienia podstaw szeroko pojętych chorób mitochondrialnych.

“Celem tego projektu jest dostarczenie podstawowego strukturalnego modelu oraz mechanistycznego zrozumienia działania kompleksu naprawiającego DNA w ludzkich mitochondriach” – tłumaczy dr hab. Michał R. Szymański, cytowany w komunikacie przesłanym przez uczelnię.

Z kolei dr Rafał Banka z Katedry Porównawczej Studiów Cywilizacji UJ zrealizuje grant zatytułowany “Mereological reconstruction of the metaphysical system in the Daodejing”. Dr Banka zajmuje się filozofią chińską i porównawczą oraz współczesną estetyką i sztuką chińską.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie NaukawPolsce.pap.pl.

Leave a comment

Send a Comment