Pomorski Stół Edukacyjny w Gdańsku. Jakie wnioski? [FOTOGALERIA]

Pomorski Stół Edukacyjny w Gdańsku. Jakie wnioski? [FOTOGALERIA]

W Gdańsku debatowano w ramach Pomorskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego. To kontynuacja zainaugurowanego w sierpniu br. przez premiera Mateusza Morawieckiego Ogólnopolskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego o przyszłości polskiej szkoły – czytamy na łamach Dziennika Bałtyckiego. Serwis Nauka-plus.pl miał podczas obrad w Trójmieście swoich przedstawicieli. 

W poniedziałek 26.08.2019 r. na Politechnice Gdańskiej rozmawiali m.in. dyrektorzy szkół, nauczyciele, przedstawiciele rad rodziców, uczniowie, związkowcy, przedstawiciele samorządów i MEN – w sumie kilkadziesiąt osób.

– Mówiono o statusie zawodowym nauczyciela. Drugi element to oczywiście kwestia finansowania. Pojawiły się też kwestie dotyczące Karty Nauczyciela, sposobu finansowania oświaty – powiedział nam tuż po zakończeniu obrad Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Maciej Kopeć zapowiedział też, że wnioski nie trafią w próżnię.

– Zostaną one przekazane do Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz do Kancelarii Premiera. Na pewno w najbliższym czasie pan premier Mateusz Morawiecki będzie się odnosił do uwag – zaznaczył Kopeć.

Dodajmy, że do 6 września 2019 r. takie spotkania odbędą się w każdym województwie.

Monika Kończyk, Pomorska Kurator Oświaty, podkreśla, że szczególnie wybrzmiał jeden element – budowanie szkoły opartej o kompetencje i wiedzę, ale bez zapominania o postawach i wartościach.

– Mówiliśmy również dużo o przygotowaniu nauczyciela do zawodu. To nie jest tylko nabycie wiedzy na uczelni, ale również rozwijanie kompetencji budowania relacji, co jest bardzo istotne w dzisiejszej szkole. Nawet my we wszystkich przedszkolach, szkołach, nie wiemy, do jakich zawodów przygotowujemy naszych uczniów. Dlatego też wspólnie powinniśmy tworzyć nowoczesną szkołę – przyznała Monika Kończyk.

– Bardzo ważny był głos rozsądku, że szkoła to nie tylko pieniądze, to także nauczyciel, powołanie. Ostatnio uciekamy od tego wątku – zaznaczył z kolei Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski.

Szczegóły w serwisie Dziennik Bałtycki.pl. 

Leave a comment

Send a Comment