Polska terapia cyfrowa ratunkiem dla osób po udarach

Polska terapia cyfrowa ratunkiem dla osób po udarach

ABAStroke to inteligenta terapia cyfrowa opracowana przez polskich naukowców dla osób po udarach. Rozwiązanie opiera się na Stosowanej Analizie Zachowania (ang. applied behavior analysis, ABA) i pomaga w rozwijaniu umiejętności poznawczych, samodzielności, kontroli emocjonalnej, motywacji i innych cech potrzebnych w życiu codziennym.

Jak pokazują statystyki – co czwarta osoba powyżej 25 roku życia jest zagrożona udarem, a 50% z tych, którym uda się go przeżyć boryka się z zaburzeniami poznawczymi.

System ABAStroke samodzielnie ocenia poziom deficytów, dobiera odpowiednią ścieżkę rehabilitacyjną, a następnie prowadzi pacjenta przez harmonogram ćwiczeń na bieżąco monitorując postępy i usprawniając cały proces. Rozwiązanie funkcjonuje w formie atrakcyjnej, prostej w obsłudze i „zgrywalizowanej” aplikacji mobilnej, którą z łatwością można używać w domu bez pomocy lekarza czy terapeuty. Dzięki temu pacjenci po udarach zostają objęci opieką terapeutyczną, na którą w wielu przypadkach brakuje środków i wykwalifikowanej kadry.  Lekarz będzie mógł przepisać pacjentowi receptę na aplikację ABAStroke, a NFZ zrefunduje jej zakup.

Rdzeń produktu ABAStroke opiera się na metodologii Applied Behaviour Analysis (ABA), która to została sprawdzona już w praktyce i ma wysoką skuteczność w terapii osób z zaburzeniami poznawczymi. Terapie bazujące na metodologii ABA osiągają najwyższą skuteczność przy zastosowaniu ich w formie aplikacji mobilnej. Aplikacja umożliwia stałe monitorowanie postępów pacjenta, a wzbogacenie jej o elementy uczenia maszynowego pozwala precyzyjnie ustalić cele leczenia, personalizować jego przebieg i dostosowywać go do potrzeb i osobowości pacjenta. Funkcje te skutecznie wypełniają lukę w dostępie do terapii neurologicznej i znacznie skracają czas zaangażowania terapeuty.

Autor: Kamil Patynowski
Źródło: www.niepelnosprawni.pl

Leave a comment

Send a Comment