ABAStroke to inteligenta terapia cyfrowa opracowana przez polskich naukowców dla osób po udarach. Rozwiązanie opiera się na Stosowanej Analizie Zachowania (ang. applied behavior analysis, ABA) i pomaga w rozwijaniu umiejętności poznawczych, samodzielności, kontroli emocjonalnej, motywacji i innych cech potrzebnych w życiu codziennym.
Jak pokazują statystyki – co czwarta osoba powyżej 25 roku życia jest zagrożona udarem, a 50% z tych, którym uda się go przeżyć boryka się z zaburzeniami poznawczymi.
System ABAStroke samodzielnie ocenia poziom deficytów, dobiera odpowiednią ścieżkę rehabilitacyjną, a następnie prowadzi pacjenta przez harmonogram ćwiczeń na bieżąco monitorując postępy i usprawniając cały proces. Rozwiązanie funkcjonuje w formie atrakcyjnej, prostej w obsłudze i „zgrywalizowanej” aplikacji mobilnej, którą z łatwością można używać w domu bez pomocy lekarza czy terapeuty. Dzięki temu pacjenci po udarach zostają objęci opieką terapeutyczną, na którą w wielu przypadkach brakuje środków i wykwalifikowanej kadry. Lekarz będzie mógł przepisać pacjentowi receptę na aplikację ABAStroke, a NFZ zrefunduje jej zakup.
Rdzeń produktu ABAStroke opiera się na metodologii Applied Behaviour Analysis (ABA), która to została sprawdzona już w praktyce i ma wysoką skuteczność w terapii osób z zaburzeniami poznawczymi. Terapie bazujące na metodologii ABA osiągają najwyższą skuteczność przy zastosowaniu ich w formie aplikacji mobilnej. Aplikacja umożliwia stałe monitorowanie postępów pacjenta, a wzbogacenie jej o elementy uczenia maszynowego pozwala precyzyjnie ustalić cele leczenia, personalizować jego przebieg i dostosowywać go do potrzeb i osobowości pacjenta. Funkcje te skutecznie wypełniają lukę w dostępie do terapii neurologicznej i znacznie skracają czas zaangażowania terapeuty.
Autor: Kamil Patynowski
Źródło: www.niepelnosprawni.pl