Pierwszy na świecie zabieg chemioterapii wewnątrzotrzewnowej u niemowlęcia

Pierwszy na świecie zabieg chemioterapii wewnątrzotrzewnowej u niemowlęcia

Specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili 4 czerwca br. pierwszy na świecie zabieg cytoredukcji oraz chemioterapii wewnątrzotrzewnowej u dziecka poniżej 1 roku życia.

Zespołem operacyjnym kierował prof. Piotr Czauderna, szef Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży oraz prof. Tomasz Jastrzębski z Kliniki Chirurgii Onkologicznej. Do tej pory zabieg ten był wykonywany u pacjentów powyżej 2 roku życia, jednak po zastosowaniu odpowiednich modyfikacji w gdańskim ośrodku udało się go przeprowadzić u siedmiomiesięcznego dziecka z rozpoznaniem mięsaka tkanek miękkich typu nie-RMS. Ze względu na wiek pacjenta lekarze musieli zmodyfikować standardową procedurę HIPEC (chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii). Według dostępnej literatury była to pierwsza chemioterapia wewnątrzotrzewnowa na świecie u niemowlęcia.

Nowotwory rozsiane w jamie otrzewnej zwykle wiążą się z zaawansowanym stadium choroby w chwili rozpoznania oraz złym rokowaniem i częstymi nawrotami. Są bardzo odporne na dożylne leczenie chemioterapeutyczne, co jest spowodowane istnieniem fizjologicznej bariery otrzewna – osocze, która ogranicza wchłanianie leków. Najskuteczniejszym leczeniem w przypadku tych nowotworów jest zastosowanie cytostatyków miejscowo, w formie zabiegu chemioterapii wewnątrzotrzewnowej.

źródło: gumed.edu.pl

Leave a comment

Send a Comment