Pierwsze w Polsce mobilne centrum testowe Covid-19 w formule walk-thru przy UG

Pierwsze w Polsce mobilne centrum testowe Covid-19 w formule walk-thru przy UG

Dzięki mobilnemu centrum testowemu bezpłatne badanie na koronawirusa można wykonać w formule walk-thru, przychodząc na piechotę czy też korzystając z innych niż samochód środków transportu. To pierwszy w Polsce tego typu punkt przygotowany do powszechnego pobierania wymazów do testów w kierunku Covid-19Moduł został sfinansowany przez Olivię Business Centre i przekazany Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich sfinansował niezbędny sprzęt oraz środki ochrony osobistejUruchomienie punktu było możliwe dzięki wsparciu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, miasta Gdańsk oraz za zgodą Rektora Uniwersytetu Gdańskiego na terenie UG, obok głównej arterii komunikacyjnej Gdańska.

W dobie pandemii poszukujemy rozwiązań, które pozwolą na testowanie jak największej ilości potencjalnie zakażonych Sars-CoV-2. Dzięki modułowi diagnostycznemu MediMod wymaz można pobrać właściwie w każdym miejscu. Moduł został sfinansowany przez Olivię Business Centre i przekazany Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu. Konstrukcja MediMod pozwala na zapewnienie w jego wnętrzu kilku stref oraz śluzy do pobierania materiału, ograniczających do niezbędnego minimum kontakt pobierającego wymaz z badanym. Zastosowane rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo personelowi medycznemu i pacjentowi. Moduł diagnostyczny MediMod, wybudowany przez spółkę VIVIA NEXT, jest samowystarczalną jednostką badawczą, dzięki czemu może być ustawiony w dowolnym miejscu i nie potrzebuje zewnętrznego źródła mediów. Został wyposażony w autonomiczne zaplecze sanitarne oraz socjalne. Posiada wysokiej jakości system wentylacji mechanicznej z dedykowanym systemem podziału na strefy podciśnienia i nadciśnienia wraz z filtrami HEPA. Technologia wykonania pozwala na dowolną zmianę funkcji obiektu w późniejszym okresie i jego wielokrotne wykorzystanie, a także przemieszczenie w nowe miejsce, gdzie powstanie zwiększona potrzeba prowadzenia testów, co oznacza, że należy również do jednych z najbardziej ekologicznych rozwiązań budowlanych. Obiekt został dostarczony z fabryki wyposażony pod klucz, zatem po instalacji na miejscu mógł być od razu użytkowany.

– Dzięki MediMod również osoby, które nie są zmotoryzowane – a taki był warunek przy punktach drive-thru, mogą w bezpieczny i szybki sposób poddać się badaniom w kierunku Covid-19. Postawiony w centrum miasta moduł diagnostyczny odpowiada na nasze potrzeby sprawniejszej organizacji diagnostyki. Jestem ogromnie wdzięczny Olivii Business Centre, dzięki któremu możemy korzystać z tego innowacyjnego rozwiązania – mówił Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.

– W województwie pomorskim wykonaliśmy już ponad 30 tysięcy testów. Każde centrum diagnostyczne covid-19 poszerza potencjał w tym zakresie. Dziś jeszcze bardziej zwiększamy możliwości diagnostyczne. Cieszę się, że otwieramy punkt pobrań skierowany również do osób niezmotoryzowanych. Wszystkie pięć Centrów Diagnostycznych Covid-19 (w Gdyni, dwa w Gdańsku, Słupsku i Chojnicach) jest doskonale przygotowanych do pobierania próbek. Zapraszamy do nich również mieszkańców sąsiednich województw:  kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego – dodał Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Moduł stanął na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Jana Bażyńskiego 4 w Gdańsku (przy bramie wjazdowej obok Wydziału Nauk Społecznych).  Został udostępniony pacjentom 18 maja 2020 r.

Szczegóły dostępne tutaj!

Leave a comment

Send a Comment