Paweł Rudnik prezes Młodych dla Polski Słupsk, aktywny działacz społeczny, student studiów magisterskich na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Interesuje się historią, polityką, socjologią oraz tematyką bezpieczeństwa Europy Środkowo Wschodniej.
Czym są Młodzi dla Polski oraz na czym polega wasza działalność?
Młodzi dla Polski to ogólnopolskie stowarzyszenie, które powstało w 2012 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Członkami naszego stowarzyszenia są studenci i absolwenci z całej Polski. Obecnie oddziały stowarzyszenia znajdują się na Uniwersytetach w Warszawie, Gdańsku, Rzeszowie oraz u nas, na Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Nasz oddział Młodych dla Polski Słupsk jest najmłodszym z oddziałów. Dokładnie rok temu podjąłem wyzwanie i starania aby na naszej uczelni powstał kolejny oddział Młodych dla Polski. Głównymi celami naszego stowarzyszenia jest podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej i obywatelskiej. Staramy się promować wśród młodych ludzi ideę patriotyzmu, oraz budować wspólnotę osób, które będą zaangażowane w sprawy naszej Ojczyzny.
Co udało się zrobić w pierwszym roku waszej działalności?
W czasie pierwszego roku działalności odbyło się kilkanaście prelekcji prowadzonych przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej oraz osób zasłużonych dla naszego regionu, między innymi Pana Edwarda Müllera. Zostały także sprowadzone wystawy historyczne z IPN, które można było obejrzeć w murach naszej uczelni. Ekspozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem studentów oraz osób spoza uczelni i na stałe wpisały się w naszą działalność. W połowie kwietnia odbyło się szkolenie Akademii Liderów Rzeczypospolitej, z którą nasze stowarzyszenie współpracuje i organizuje wiele wspólnych wydarzeń. Szkolenie odbyło się formie zdalnej ze względu na sytuację pandemiczną. Celem szkolenia był zakres wiedzy praktycznej przywództwa, budowania i zarządzania zespołem oraz szeroko pojętej ekonomii. Część planowanych przez nas wydarzeń musieliśmy odwołać ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.
Jakie plany i działania podejmie oddział Młodych dla Polski Słupsk w tym roku akademickim?
Mamy bardzo szerokie plany na ten rok akademicki, chcemy wyjść z inicjatywą budowy pomnika Witolda Pileckiego w Słupsku. Pilecki to postać wyjątkowa, wzór do naśladowania, żyjemy w takich czasach gdzie szczególnie młodzi ludzie potrzebują wzorców do naśladowania, a Rotmistrz Pilecki jest taką postacią.
Postać Rotmistrza Pileckiego będziemy chcieli również przybliżyć studentom oraz młodzieży ze szkół średnich w Słupsku podczas organizowanych prelekcji i wystawy historycznej. Obecnie przygotowujemy serię wywiadów z ludźmi zasłużonymi dla naszej Ojczyzny oraz osobami zaangażowanymi w kształtowanie patriotyzmu w Polsce. Wszystkie wywiady będzie można zobaczyć online na naszym fanpage na Facebooku.
Planujemy także w tym roku akademickim zorganizować dwa duże panele dyskusyjne oraz debatę polityczno-społeczną, zarezerwowaliśmy także wystaw Instytutu Pamięci Narodowej, które będzie można obejrzeć w murach naszej uczelni. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w kraju, ale mam nadzieje że wszystkie nasze plany i pomysły zrealizujemy.
Jak można do was dołączyć lub zgłosić się do współpracy?
Najprostszym sposobem jest zgłoszenie się do nas poprzez nasz fanpage na Facebooku lub pocztę mailową. Na początku grudnia ruszamy z akcją rekrutacyjną do naszego oddziału Młodych dla Polski Słupsk. Na fanpage będzie specjalny formularz który osoby zainteresowane będą mogły wypełnić.
Korzystając z okazji chciałbym zaprosić wszystkich studentów Akademii Pomorskiej w Słupsku. którym są bliskie wartości, takie jak wolność i patriotyzm, aby dołączyły do nas, do słupskiego oddziału Młodych dla Polski. Bo „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” jak pisał Cyprian Kamil Norwid. Dlatego chcemy działać na rzecz naszej Ojczyzny. To właśnie my, młodzi ludzie jesteśmy przyszłością kraju. Czas studiów to nie tylko zajęcia i egzaminy. To również wiele różnego rodzaju aktywności, w tym stowarzyszenia studenckie i koła naukowe, które są miejscem działania na rzecz Ojczyzny.