Osoby z rozrusznikami serca muszą uważać na iPhone’y!

Osoby z rozrusznikami serca muszą uważać na iPhone’y!

Firma Apple nakazała ostrożność wszystkim osobom posiadającym rozrusznik serca, korzystającym z iPhone. Jak się okazało, magnesy wbudowane w telefony mogą zagrażać użytkownikom z rozrusznikami serca.

Z badań przeprowadzonych przez Apple wynika, że „trzymanie iPhone’a w odległości 15 cm bądź mniejszej może stanowić zagrożenie dla rozrusznika. Podczas ładowania bezprzewodowego konieczne jest zachowanie ponad dwukrotnie większego dystansu od urządzenia – ok. 38 cm.

Na początku stycznia br. czasopismo naukowe „Heart Rhythm Journal” związane z organizacją Heart Rhythm Society opublikowało badania, z których wynika, że umieszczenie iPhone’a 12 w pobliżu rozrusznika serca u pacjenta zaburzało działanie podtrzymującego życie urządzenia.

Jak się okazuje, problem ten dotyczy jednak nie tylko ubiegłorocznych smartfonów Apple’a, ale wszystkich nowoczesnych telefonów komórkowych, które wyposażone są w silne magnesy.  Już pięć lat temu stowarzyszenie kardiologiczne American Heart Association istniejące od 1924 r. ostrzegało użytkowników rozruszników serca przed ryzykiem związanym z szeregiem urządzeń elektronicznych codziennego zastosowania, zalecając m.in. trzymanie z dala od rozrusznika słuchawek muzycznych albo przenośnych i kieszonkowych radioodbiorników.

Natomiast amerykański urząd ds. żywności i leków FDA wydał oficjalne zalecenia w tej sprawie. Zgodnie z ich rekomendacją użytkownicy rozruszników serca powinni zawsze korzystać z telefonu komórkowego, przykładając go do ucha po przeciwnej stronie ciała, aby nieco zwiększyć odległość urządzenia od magnesów w smartfonie.

Autor: Kamil Patynowski

Leave a comment

Send a Comment