O polskich uczelniach w światowej perspektywie

O polskich uczelniach w światowej perspektywie

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała był jednym z prelegentów sesji plenarnej tegorocznej konferencji z cyklu „Polskie uczelnie w światowej perspektywie. Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą”.

Podzielił się ze słuchaczami planami rozwoju GUMed w oparciu o trzy priorytetowe obszary badawcze, do których należą: onkologia; kardiologia i medycyna sercowo-naczyniowa oraz biochemia, genetyka i biologia molekularna. Obok Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego programy rozwojowe swoich uczelni przybliżyli przedstawiciele władz Politechniki Gdańskiej, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, czyli rektorzy ośrodków akademickich zakwalifikowanych, tak jak GUMed, do zwycięskiej dziesiątki pierwszej edycji konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Spotkanie odbyło się w dniach 2-3 grudnia 2019 r. w Warszawie w ramach International Visibility Project, wspólnego przedsięwzięcia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Pierwszy dzień dwudniowych obrad zakończyła uroczysta gala wręczenia nagród Elsevier Research Impact Leaders 2019.

Gdański Uniwersytet Medyczny, laureat nagrody w obszarze Medical Sciences w dwóch poprzednich latach (2017 i 2018), po raz kolejny znalazł się w gronie trzech wybitnych uczelni badawczych, w którym tworzy się wartościowe publikacje na najwyższym poziomie. Wyróżnienie odebrał prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. Jak podkreślili członkowie Kapituły, w przypadku naszej Uczelni publikacje z obszaru nauk medycznych i o zdrowiu stanowiły 60% ogółu. Ponad 33% artykułów powstało w wyniku współpracy międzynarodowej, a prawie 13% stanowią publikacje w pierwszym decylu najczęściej cytowanych na świecie.

źródło: gumed.edu.pl

Fot. Perspektywy

Leave a comment

Send a Comment