Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przyczynią się do rozwoju technologii Internetu Rzeczy

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przyczynią się do rozwoju technologii Internetu Rzeczy

Na początku czerwca uruchomione zostały dwa duże projekty z udziałem naukowców Politechniki Gdańskiej, realizowane w ramach programu Horyzont 2020. Dzięki nawiązanej współpracy, uczelnia będzie miała realny wpływ na rozwój technologii Internetu Rzeczy, sztucznej inteligencji (AI) oraz sieci 5G. Będzie też dostarczać nowatorskie rozwiązania dla takich firm, jak Airbus, Ericsson, Ford, czy Philips.

Wejście PG do międzynarodowego grona partnerów i możliwość realnego wpływu na rozwój technologii Internetu Rzeczy IoT (ang. internet-of-things), sztucznej inteligencji AI (artificial intelligence) oraz nowych anten rekonfigurowalnych dla przyszłych systemów 5G, to duży sukces. Jest on również zwieńczeniem wieloletnich starań grupy naukowców pracujących w Katedrze Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG oraz efektem prowadzonych przez nich badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych.

W projektach tych PG będzie dostarczała rozwiązania m.in. dla Airbus, Ericsson, Ford, Philips Healthcare, AVL, NXP czy Liebherr. Łączny budżet PG w obu tych projektach wynosi 11,8 mln zł.

44 mln euro na walkę z atakami cybernetycznymi

Projekt InSecTT – Intelligent Secure Trustable Things to inicjatywa o budżecie ponad 44 mln. euro, w skład której wchodzą najważniejsze firmy i instytucje badawcze z całej Europy (łącznie 52 partnerów z 11 krajów UE i Turcji), rozwijające bezpieczne systemy IoT wsparte rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji. Wykorzystanie mechanizmów inteligentnego przetwarzania danych w urządzeniach IoT pozwoli stworzyć rozwiązania bardziej odporne na ataki cybernetyczne i zakłócenia, które będą mogły być wykorzystane w obszarach Przemysłu 4.0.

PG odgrywa w projekcie znaczącą rolę jako lider jednego z kluczowych obszarów wdrożeń, ważny dostawca komponentów radiowych i antenowych dla bezprzewodowych systemów wbudowanych, wzbogaconych o sztuczną inteligencję, a także animator działań mających na celu włączanie do współpracy w projekcie studentów.

– Ważnym aspektem projektu będzie również możliwość realizacji praktycznych wdrożeń opracowanych przez nas systemów lokalizacji dla IoT i technologii dla bezpiecznej i niezawodnej komunikacji bezprzewodowej. Są one w stanie poprawić zarówno efektywność zadań realizowanych przez duże firmy i instytucje, a także poprawić bezpieczeństwo ich funkcjonowania – mówi kierownik projektu z ramienia PG prof. Łukasz Kulas z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej WETI PG, a także pełnomocnik rektora w niedawno utworzonym Centrum Technologii Cyfrowych PG (jednym z czterech nowych centrów badawczych PG powstałych po otrzymaniu przez uczelnię statusu uczelni badawczej w październiku 2019 r.).

– W projekcie udało nam się wpisać Pomorze jako jedno z miejsc wdrożeń i aktualnie planujemy przeprowadzenie instalacji pilotażowych na terenie lokalnych portów i szpitali, co szczególnie nas cieszy – dodaje prof. Kulas.

źródło i szczegóły: pg.edu.pl

Leave a comment

Send a Comment