Optyczne system pomiarowe 2D i 3D czy maszyny współrzędnościowe, to tylko niektóre sprzęty, które trafią do nowego laboratorium. Z nowych urządzeń korzystać będą przede wszystkim naukowcy i studenci.
– Sprzęt który otrzymamy to aparatura pomiarowa najwyższej jakości, brakowało jej do tej pory na uczelni – mówi dr inż. Michał Dobrzyński. To przede wszystkim dzięki jego osobistym staraniom udało się wyposażenie laboratorium pozyskać. – Nasi pracownicy i studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii z zakresu metrologii. W laboratorium będzie można przeprowadzić np. kompleksową analizę dokładności geometrycznej wyrobów, co bardzo pomaga naukowcom w badaniach.
Dla badaczy i studentów
Sprzęt zostanie przekazany w dwóch etapach. Pierwsze trzy urządzenia powinny pojawić się na Wydziale Mechanicznym już pod koniec tego roku, a kolejne dwa w roku następnym. Firma Mitutoyo Corporation przekaże zarówno wyposażenie jak i odpowiednie oprogramowanie, a także przeszkoli wyznaczone osoby – opiekunów poszczególnych maszyn.
– Właśnie trwają prace nad przygotowaniem laboratorium – wyjaśnia dr hab. Mariusz Deja, prof. PG. – Pomieszczenia, w których użytkowany jest tego rodzaju sprzęt, muszą spełniać szczególne warunku, posiadać precyzyjną klimatyzację i odpowiednią wentylację, by nie spowodować różnicy temperatury i zachować odpowiednią wilgotność, co przy takich pomiarach jest niezwykle ważne. Wyniki prac naukowo-badawczych publikowane są przez pracowników Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji we wiodących, najwyżej punktowanych czasopisma naukowych. Dzięki otrzymanej aparaturze pomiarowej, ten imponujący dorobek katedry niewątpliwie zostanie powiększony o kolejne publikacje w czasopismach związanych z dyscypliną naukową Inżynieria Mechaniczna, kluczową dla Wydziału Mechanicznego.
Szczegóły dotyczące działania i wyposażenia laboratorium znajdziesz na stronie PG.