Na gdańskie tory wyruszył nowy tramwaj im. prof. Jerzego Doerffera

Na gdańskie tory wyruszył nowy tramwaj im. prof. Jerzego Doerffera
Imieniem profesora Jerzego Doerffera, wybitnego naukowca i rektora Politechniki Gdańskiej w latach 1981-1984, nazwano nowy tramwaj, który właśnie wyruszył po pierwszych gdańskich pasażerów. Uroczystość odbyła się 20 listopada na pętli tramwajowej Gdańsk-Chełm.
 

W uroczystym nadaniu imienia wzięli udział m.in.: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Henryk Paszkowski, wiceprezes NOT, Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska, a także członkowie rodziny patrona: synowie z dziećmi i wnukami.

Profesor Jerzy Doerffer urodził się w 1918 roku, zmarł w 2006 roku w Sopocie. Od 1948 roku związany z Politechniką Gdańską. Utworzył i rozwinął specjalność technologia okrętów, wypromował pierwszych w Polsce doktorów w tej dziedzinie. W latach 1981–1984 pełnił funkcję rektora Politechniki Gdańskiej. Brał udział m.in. w: odbudowie, modernizacji i rozbudowie stoczni produkcyjnych i remontowych; opracowywaniu nowych procesów technologicznych budowy dużych statków pełnomorskich i doków pływających. W 1993 roku zorganizował Forum Okrętowe (Związek Pracodawców Przemysłu Okrętowego) i czterokrotnie (w latach 1993–2003) wybierany był jego przewodniczącym. Od 2003 roku pełnił funkcję honorowego przewodniczącego Forum.

W uznaniu zasług i wkładu w rozwój światowej techniki okrętowej uhonorowany został sześcioma tytułami doktora honoris causa różnych uczelni polskich i europejskich. W 1988 roku został odznaczony medalem im. Williama Froude’a Królewskiego Stowarzyszenia Okrętowców w Londynie, a w 1989 roku międzynarodową nagrodą morską IMO („Srebrny Delfin”) w Londynie.

Szczegóły na stronie pg.edu.pl.

Leave a comment

Send a Comment