Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej w wyjątkowy sposób podszedł do swojej działalności w czasie pandemii, zapewniając nie tylko znakomite nagrania, ale też wykorzystując najnowsze technologie audio-wizualne.
W niedzielę, 19 lipca, chór wykonał koncert, z zachowaniem COVID-owych restrykcji. Występ odbył się bez publiczności, chórzyści mieli założone maseczki przed i po występie, a w trakcie śpiewania – zachowane były odstępy pomiędzy artystami. Koncert ten był transmitowany na żywo z obrazem 360°, a więc bardzo nowocześnie – niemal jakby się było osobiście, razem z muzykami.
Zespół przygotował zupełnie nowy repertuar. W wykonaniu chóru można usłyszeć następujące utwory:
- Laudate Dominum (Marek Raczyński)
- Peace, I leave with you (Knut Nystedt)
- Plegaria (Javier Busto)
- O Salutaris Hostia (Vytautas Miškinis)
- Wjun nad Wodoj (Irina Denisowa)
- Ederlezi (arr. Imre Ploeg)
Transmisja na żywo odbyła się na chóralnym kanale YouTube.
Transmitowanie na żywo obrazu w 360° jest nie lada wyzwaniem; zwłaszcza, jeśli dźwięk ma pochodzić z innego źródła, niż wbudowany mikrofon kamery. Od strony inżynierskiej problem jest wysoce złożony: należy zapewnić odpowiednio stabilne łącze internetowe, wystarczająco wydajny obliczeniowo komputer do przetworzenia transmisji w rozdzielczości 4k, a także od strony akustycznej – omikrofonować chór w nietypowym, rozproszonym układzie. Oczywiście, tych drobiazgów jest znacznie więcej. Poziom złożoności jest zapewne główną przyczyną, przez którą transmisje 360° są taką rzadkością.
To nie pierwsze zetknięcie Akademickiego Chóru PG i technologii 360°. Wcześniej chór zaprezentował 2 zdalnie nagrane utwory w tej technice, a do tego z ambisonicznym, adaptacyjnym dźwiękiem. Mowa o znakomitym Sicut Cervus (znanym też jako “wirtualna katedra”) oraz O Ziemio Polska, nagranym w ramach projektu “Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik” na 100. rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II.
źródło: pg.edu.pl