Morawiecki: liczę, że polski biznes będzie bardziej nasycony polską nauką

Morawiecki: liczę, że polski biznes będzie bardziej nasycony polską nauką

“Żeby się wyrwać ku tym najwyżej rozwiniętym państwom, niezwykle ważna jest polska nauka, polskie uczelnie i to, jak ona będzie potrafiła być częścią polskiego krwiobiegu gospodarczo-finansowo-społecznego” – powiedział Morawiecki na spotkaniu z pracownikami i studentami UMCS.

Jego zdaniem im lepiej te “ogniwa łańcucha ze sobą powiążemy”, tym szybciej dogonimy Zachód m.in. pod względem wysokości wynagrodzeń. “Liczę na to, że polski biznes będzie bardziej nasycony polską nauką, ale polska nauka, polskie uczelnie, że będą bardziej probiznesowe, jak najbardziej otwarte na świat przedsiębiorców” – zaznaczył premier.

Wspomniał o niemieckich instytutach Fraunhofera, gdzie – jak mówił – realizuje się unikalna wartość: umiejętność użycia najnowszych rozwiązań naukowych w zastosowaniach komercyjnych. To dlatego – według niego – w państwach takich jak Niemcy mogą być realizowane wyższe marże. “A my musimy biec jak te (…) chomiki” – zobrazował premier. Jak zauważył, chomik wbiega na kołowrotek, wydaje mu się, że szybko biegnie, ale jednak stoi w miejscu.

Premier zaznaczył, że choć w Polsce ciężko pracujemy, to m.in. na skutek monopolizacji nowych technologii, własności intelektualnej, istnienia rajów podatkowych, “znaczna część z tej marży realizowana jest gdzieś indziej”. “Tam jest to perpetuum mobile, wyższe marże, lepsi naukowcy” – powiedział.

Jak dodał, żyjemy w czasach „globalnego resetu”, globalnej zmiany podstawowych paradygmatów gospodarczo-społecznych, w szczególności gospodarczych. Jego zdaniem następuje obecnie „głębokie przewartościowanie świata” z punktu widzenia własności intelektualnej, a więc czegoś, co jest bardzo ważne dla uczelni wyższych. „Własność intelektualna jest współczesną formą monopolu, który jest jednocześnie dużo mniej widoczny i rozpoznawalny niż były rozpoznawalne monopole w przeszłości” – mówił Morawiecki.

Dalsza część wypowiedzi Premiera na stronie Naukawpolsce. 

Leave a comment

Send a Comment