Kolejny sukces naukowców z Politechniki Gdańskiej

Kolejny sukces naukowców z Politechniki Gdańskiej

Obecnie na świecie wiele nerek z guzami usuwanych jest niepotrzebnie, ponieważ zmiany okazują się łagodne. Dzięki specjalistom z Politechniki Gdańskiej powstał system sztucznej inteligencji, który rozpoznaje łagodne zmiany na podstawie badań tomograficznych.

Jak twierdzą specjaliści pytani przez redakcję niepelnosprawni.pl, guzy nerek pojawiają się często u seniorów, dla których operacja bywa ryzykowna. Nnawet od 15 do 20 proc. zabiegów usunięcia nerki z powodu obecności guza w Polsce wykonywane jest niepotrzebnie. Oznacza to rocznie ok. 900 zbędnych operacji.

By pomóc takim osobom, naukowcy z PG opracowali oparty na technologii uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji system TITAN (Technology In Tumor ANalysis). Potrafi on określić prawdopodobieństwo złośliwości guza nerki na podstawie samych zdjęć tomografii komputerowej jamy brzusznej. W projekcie wzięli udział pracownicy badawczo-dydaktyczni Wydziału Fizyki Stosowanej i Matematyki Technicznej (WFSiMT) PGd oraz studenci tego wydziału i Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki (WETiI). Współpracował z nimi lekarz z Oddziału Urologii szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

Opracowany przez naukowców system jest skuteczny w 87 proc. Szczególnie dobrze rozpoznaje łagodne guzy, a to jest jego główne zadanie.

Jak twierdzi dr inż. Patryk Jasik z WFSiMT PG „dzięki wykorzystaniu systemu TITAN lekarz uzyskuje dodatkową opinię w postaci sugestii algorytmu w ciągu zaledwie kilkunastu sekund”.

W najbliższym czasie system TITAN będzie wprowadzany do praktyki klinicznej. Po raz pierwszy zostanie wykorzystany w szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, aby pomagać lekarzom w diagnostyce bieżących przypadków.

Autor: Kamil Patynowski
Opracowane na podstawie: www.niepelnosprawni.pl

Leave a comment

Send a Comment