Informacje o kwarantannie dostępne na platformie ZUS PUE

Informacje o kwarantannie dostępne na platformie ZUS PUE

Na Platformie Usług Elektronicznych prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych umieszczone informacje o przebywaniu pracownika na kwarantannie lub izolacji. Dane te niezbędne są pracodawcy do poprawnego wyliczenia i wypłacenia wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego.

Osoby skierowane na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych – wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo do zasiłku chorobowego. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych. Od końca października podstawą wypłaty świadczeń chorobowych osobie poddanej kwarantannie albo izolacji domowej jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP). ZUS pozyskiwać będzie dane z tego systemu, a następnie udostępni je płatnikom składek na ich profilach na portalu PUE ZUS.

Dane o kwarantannach i izolacjach udostępniane są odpowiednio w panelu Płatnika i w panelu Ubezpieczonego. Znajdują się w specjalnej zakładce – „Kwarantanna, izolacja domowa”. Zakładkę widzą tylko osoby, które zostały objęte kwarantanną lub izolacją domową oraz płatnicy składek, którzy zatrudniają osoby, u których takie zdarzenie wystąpiło.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Platforma Usług Elektronicznych to narzędzie, dzięki któremu można przez internet załatwiać sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi, także poza godzinami działania urzędów. Dzięki PUE można uzyskać m.in. informację o swoich świadczeniach i płatnościach w ZUS, a także złożyć wniosek o pomoc w ramach Tarczy antykryzysowej. Platforma pozwala również na otrzymywanie indywidualnych odpowiedzi z ZUS na zadane wcześniej pytania.

Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Autor: Kamil Patynowski

Leave a comment

Send a Comment