II edycja program im. Ulama – do zdobycia stypendia na pobyt zagranicznych naukowców w Polsce

II edycja program im. Ulama – do zdobycia stypendia na pobyt zagranicznych naukowców w Polsce

Uczelnie i instytucje naukowe mogą zaprosić do Polski badaczy z całego świata, aby włączyli się oni w projekty naukowe i dydaktykę lub podzielili się swoim doświadczeniem w zdobywaniu grantów. Do 15 kwietnia przyjmowane będą wnioski o stypendia w ramach drugiej edycji Programu im. Stanisława Ulama.

Stypendium obejmuje koszty utrzymania zagranicznego naukowca w Polsce przez pół roku do 2 lat. Do Polski mogą przyjechać badacze, którzy uzyskali stopień naukowy doktora w kraju innym niż Polska. W ramach programu uczelnie i instytucje naukowe mogą zaprosić zarówno badaczy rozpoczynających kariery, jak i doświadczonych naukowców ze wszystkich dziedzin. Zaproszeni naukowcy włączą się w projekty badawcze i dydaktykę, mogą też wesprzeć instytucję w przygotowywaniu wniosków o prestiżowe granty. Pobyty zagranicznych naukowców w Polsce mogą trwać od 6 do 24 miesięcy.

Program im. Ulama ma zwiększyć stopień umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. W pierwszej edycji 70 stypendiów. Do Polski przyjechali naukowcy z: Indii, Niemiec, Ukrainy, Włoch, Czech, Brazylii, Turcji, Serbii, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Chile, Egiptu, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Iranu, Japonii, Jordanii, Kostaryki, Nigerii, Pakistanu, Portugalii, RPA, Rosji, Słowenii i Stanów Zjednoczonych.

Wnioski przyjmowane są do 15 kwietnia za pośrednictwem strony Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. 

Więcej informacji na stronie.  

Stanisław Marcin Ulam (1909-1984) był wybitnym polskim matematykiem. Doktorat obronił w 1933 r. na Politechnice Narodowej we Lwowie. Prof. Ulam był członkiem znanej na całym świecie lwowskiej szkoły matematycznej i współautorem Księgi Szkockiej. Tuż przed wybuchem II wojny światowej udał się do Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do Institute for Advanced Study w Princeton. Pracował na wielu amerykańskich uniwersytetach jako profesor, w tym na należącym do Bluszczowej Ligi Uniwersytecie Colorado Boulder oraz na Uniwersytecie Wisconsin i Uniwersytecie Stanowym Florydy.

PAP – Nauka w Polsce
kol/ agt/

Leave a comment

Send a Comment