Gra Cyberpunk 2077 jest groźna dla osób z epilepsją?

Gra Cyberpunk 2077 jest groźna dla osób z epilepsją?

Cyberpunk 2077 to bez wątpienia najbardziej wyczekiwana komputerowa gra fabularna tego roku. Jej premiera na komputery osobiste i konsole 8 generacji miała miejsce 10 grudnia. Stworzona została przez polską firmę CD Project Red.

Podczas gry w Cyberpunk 2077 gracz eksploruje zaawansowane technicznie miasto przyszłości – pełne efektów świetlnych i kolorów, a także technologii. Jedną z nich jest Braindance. Dzięki niej kontrolowana przez gracza postać może doświadczać wspomnień innych osób. Musi tylko założyć specjalne urządzenie na głowę, które wywołuje utratę świadomości. Jednak nie tylko w grze – również w rzeczywistości gracz będący osobą z epilepsją może doświadczyć skutków ubocznych Braindance. Gdy urządzenie zaczyna działać, miga światełkami, które mogą wywołać atak epilepsji.

W jednym z wywiadów, Liam Ruppert, dziennikarka zajmująca się grami wideo, która jest chora na epilepsję, stwierdziła, że podczas gry w Cyberpunk 2077 doświadczyła jednego poważnego ataku, a także kilku momentów, gdy była blisko kolejnych. Ruppert twierdzi, że grę mimo tego  kontynuowała. To doświadczenie pozwoliło jej stworzyć mały poradnik dla graczy chorych na epilepsję, którzy chcą zagrać w grę, ale jednocześnie się boją.

Poradnik jest dostępny w języku angielskim pod tym adresem internetowym

Firma CD Project zapowiedziała pracę nad udoskonaleniem technicznym, które umożliwi rozwiązanie tego problemu. 

Autor: Kamil Patynowski
Źródło: www.komputerswiat.pl

Leave a comment

Send a Comment