Gdański Nobel dla prof. Jacka Tejchmana z PG

Gdański Nobel dla prof. Jacka Tejchmana z PG
Profesor Jacek Tejchman został laureatem prestiżowej Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Nagrodę, zwaną gdańskim Noblem przyznano profesorowi za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych.

Tegoroczna uroczystość uhonorowania laureatów, która odbyła się jak zawsze 28 stycznia – w rocznicę urodzin Jana Heweliusza była nietypowa. Ze względu na pandemię zaproszono jedynie nieliczne grono gości, a transmisja odbywała się online.

– Na przekór pandemii odbywamy rytuał, który powtarzamy od 1987 roku, kłaniając się w ten sposób nisko ludziom nauki – mówiła otwierając uroczystość Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – W imieniu wszystkich gdańszczanek i gdańszczan serdecznie Państwu gratuluję, dziękując za wierność nauce, często uprawianej w samotności, dziękuję za samozaparcie, gdy wsparcie publiczne okazuje się zbyt małe i za wychowywanie następców – dodała prezydent, zwracając się do laureatów.

Laudację na cześć prof. Jacka Tejchmana wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, przewodniczący kapituły nagrody w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych, prezes gdańskiego oddziału PAN.

Więcej informacji pod tym linkiem

Leave a comment

Send a Comment