Festiwal nauki E(x)plory w Gdyni

Festiwal nauki E(x)plory w Gdyni

Pasjonaci nauki mogą wziąć udział w warsztatach i eksperymentach naukowych dla młodzieży organizowanych od 23 do 25 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach Gdynia E(x)plory Week.

Z prezentacjami i wykładami wystąpią Dawid Myśliwiec, autor kanału „Uwaga! Naukowy Bełkot” w serwisie YouTube, Aleksandra i Piotr Stanisławscy – twórcy bloga „Crazy Nauka” oraz żeglarz Piotr Myszka, który weźmie udział w dyskusji „Naukowiec-sportowiec”.

W Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory młodzi naukowcy z całej Polski zaprezentują 33 projekty, wyłonione spośród 177 zgłoszeń podczas 5 etapów regionalnych. Nagrodą w konkursie są stypendia naukowe w wysokości 10 tys., 7 tys. i 3 tys. tys. zł, ufundowane przez Grupę LOTOS. Osoby wyróżnione wyjadą na międzynarodowe konkursy naukowe i staże w instytucjach naukowych. W ubiegłym roku zwyciężył Piotr Lazarek z Gliwic, który skonstruował sterowany zdalnie pojazd do prewencyjnego badania stanu gleby. Projekt został doceniony także na arenie międzynarodowej. Piotr Lazarek będzie gościem tegorocznego Gdynia E(x)plory Week.

Program Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory obejmuje warsztaty i pokazy naukowe oraz spotkania z gośćmi specjalnymi. Dla nauczycieli i edukatorów zorganizowany zostanie IX Kongres „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Uczestnicy paneli dyskusyjnych będą zastanawiać się nad przygotowaniem uczniów do działania w szybko zmieniającym się świecie, jak wspierać ich rozwój, kreatywność i indywidualność. W trakcie kongresu edukatorzy-innowatorzy zaprezentują metody ciekawej i twórczej pracy z uczniami, nieszablonowe rozwiązania i osiągnięte efekty. Wśród mówców kongresu jest prof. Lech Mankiewicz, fizyk i znany popularyzator Khan Academy w Polsce oraz propagatorzy niestandardowych metod edukacji: Marzena Żylińska, Anna Szulc, Jan Wróbel.

Podczas Gdynia E(x)plory Week przyznana zostanie nagroda Człowiek E(x)plory. Wyróżnienie odbierają osoby lub zespoły, które wspierają młodych innowatorów lub są dla nich źródłem twórczej inspiracji. Laureatami nagrody w poprzednich latach byli: tenisistka stołowa Natalia Partyka, Kolegium Prezydenckie Miasta Gdyni oraz Senat Medycznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Gdynia E(x)plory Week to wydarzenie organizowane od 8 lat przez Fundację Zaawansowanych Technologii (FZT). Celem Fundacji jest promowanie i wspieranie badań, rozwoju technologicznego, przedsiębiorczości, a także transferu i wdrażania nowych technologii. FZT wspiera innowacyjność i promuje kulturę technologii, a także wzmacnia relacje pomiędzy władzami publicznymi, przedsiębiorstwami i sektorem edukacji.

Więcej informacji znajduje się na stronach www.explory.pl oraz www.kongres.explory.pl

PAP – Nauka w Polsce
kol/ agt/

Leave a comment

Send a Comment