Duda: zależy nam, by powiązania między nauką a przemysłem były coraz silniejsze

Duda: zależy nam, by powiązania między nauką a przemysłem były coraz silniejsze

Ogromnie zależy nam, aby powiązania pomiędzy sferami nauki i przemysłu w naszym kraju były coraz silniejsze i coraz głębsze, aby zwiększały polską innowacyjność i konkurencyjność – powiedział w Krakowie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent uczestniczył w uroczystej inauguracji IV Polskiego Kongresu Mechaniki i XXIII Międzynarodowej Konferencji Metod Komputerowych Mechaniki. Obecni byli także m.in. szef gabinetu prezydenta RP minister Krzysztof Szczerski oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

„Mechanika to jedna z fundamentalnych gałęzi fizyki i techniki” – przypomniał prezydent podczas inauguracji spotkania. Zwrócił uwagę, że od ukazania się w 1687 r. „Matematycznych zasad filozofii przyrody” (I. Newtona) „żyliśmy w przestrzeni mechaniki newtonowskiej”, a „od początku XXI wieku zdaliśmy sobie sprawę, że doświadczamy zjawisk mechaniki kwantowej”, która dostarczyła instrumentarium do tworzenia urządzeń uważanych za znak naszych czasów jak: półprzewodniki, układy scalone, lasery, światłowody czy zegary atomowe. „Chyba jednak dopiero przeczuwamy, jak wielkie możliwości niosą te odkrycia i technologie na przyszłość, jak choćby doskonalony i wkraczający do coraz szerszego zastosowania komputer kwantowy” – powiedział Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że zainaugurowana w poniedziałek w Krakowie naukowa dyskusja przyniesie wiele „cennych spostrzeżeń i wniosków dotyczących zarówno mechaniki teoretycznej, jak i stosowanej w bardzo różnych ujęciach”.

„Debata ta będzie bez wątpienia bardzo ważnym wkładem w rozwój gospodarczy naszej ojczyzny” – podkreślił Andrzej Duda, dziękując polskim naukowcom i inżynierom za „starania służące pomnażaniu polskiego potencjału i transferowi wiedzy do gospodarki”.

„Ogromnie zależy nam, aby powiązania pomiędzy sferami nauki i przemysłu w naszym kraju były coraz silniejsze i coraz głębsze, aby zwiększały polską innowacyjność i konkurencyjność. Aby przyczyniały się do sukcesów naszych rodzimych firm i ich ekspansji na globalne rynki” – powiedział prezydent RP.

Dalsza część wypowiedzi Prezydenta dostępna w serwisie NaukawPolsce.

Leave a comment

Send a Comment