Bezpłatne badania w kierunku tętniaka w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Bezpłatne badania w kierunku tętniaka w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, szpitalu GUMed trwa „Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej”. Przebadano już ponad 450 pacjentów. Program zakończy się w 2020 roku.

Tętniaki aorty brzusznej powstają w skutek osłabienia ściany tętnicy głównej. Najczęstszą ich przyczyną jest wrodzony defekt genetyczny, często współistnieją z miażdżycą. Wykrywa się je u 3-6 % mężczyzn powyżej 65. roku życia, 5 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Na ryzyko wystąpienia tętniaka narażone są w szczególności osoby otyłe, z nadciśnieniem tętniczym oraz palące papierosy.

— Choroba ta może rozwijać się skrycie i nie dawać żadnych objawów, aż do momentu, gdy tętniak pęknie i pacjent w ostrym stanie trafi do szpitala, a my najprawdopodobniej nie będziemy już w stanie mu pomóc – mówi dr n. med. Grzegorz Halena z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK. – Każdego miesiąca na nasz dyżur karetka przywozi od 1 do 3 takich pacjentów. Większość z nich niestety nie przeżywa. Warto podkreślić, że można uniknąć tego typu sytuacji, wykonując badania profilaktyczne.

Program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia, realizowany jest w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym od grudnia 2018 roku. Od tego czasu przebadano już ponad 450 pacjentów, tętniaki wykryto u 27 chorych. U trzech wielkość tętniaka jest na tyle duża (ok. 50-55 mm), że w najbliższym czasie zostaną poddani operacji.

— Pacjenci, u których tętniak jest stosunkowo niewielki (30-35 mm), powinni poddać się badaniom kontrolnym raz do roku. Osoby te trafiają pod opiekę Poradni Chirurgii Naczyniowej, gdzie przeprowadzamy kolejne badania: tomografię komputerową lub, jeśli jest taka potrzeba, konsultacje kardiologiczne – dodaje dr Halena.

Ogólnopolskim koordynatorem programu badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej jest Klinika Chirurgii i Angiologii SPSK 1 w Lublinie. Regionalnym wykonawcą badań w województwie pomorskim jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Specjaliści z UCK, którzy biorą udział w programie to: dr Grzegorz Halena, Michał Zdunek, Igor Burakowski oraz Piotr Marciniuk.

ZAPISY – ogólnopolska infolinia: 22 417 13 25

Program skierowany jest do pacjentów powyżej 65. roku życia, u których występują co najmniej dwa czynniki ryzyka spośród wymienionych poniżej:

  • palenie papierosów,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • otyłość.

Szczegóły dotyczące zapisów dostępne są pod tym linkiem.

Leave a comment

Send a Comment